Home » Yemek Tarifleri

Bardakta Mısır Nasıl Yapılır?Google

Submitted by on 16 Temmuz 2012 – 11:09No Comment

Bardakta Mısır Nasıl Yapılır? Nasil Yapilir? Nedir?

Bardakta mısır sevmeyen var mı? Alışveriş merkezine girip güvenlik personeli, o meşhur dedektörler ve kalabalıktan sıyrılıp tam “ohh be” dediğiniz anda sizi buram buram kokusuyla karşılayıverir meşhur bardakta mısır standları. Çoğumuz da bu kokuya yenik düşüp sıraya gireriz. Böyle hafif acılı, tereyağlı, sıcacık mısır ne güzel yenir değil mi?

 

bardakta misir Bardakta Mısır Nasıl Yapılır?

Bu lezzetin tutkunuysanız akşam televizyon izlerken bardakta mısır keyfinizden mahrum kalacak değilsiniz ya. Peki evde bardakta mısır nasıl yapılır derseniz, alışveriş merkezine, markete ya da bakkala gidin ama standa değil hemen kendinize bir kaç kutu mısır alın.

Malzemeler:
2 kutu konserve mısır
1 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
1 çay kaşığı acı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz
1/2 limon
1 çay kaşığı sarımsak tozu (tercihen)
Parmesan ve bal (tercihen)

mısır Bardakta Mısır Nasıl Yapılır?

Küçük bir tencereye 3 bardak su koyup kaynamasını bekletin, ardından tencerenin üzerine bir süzgeç ya da kevgir koyarak daha önceden suyunu tamamen süzdüğünüz konserve mısırı boşaltın. Konserver kutusunun içindeki su, ısıtmaya çalıştığınız suyun kaynama noktasını etkileyeceği için konservenin suyunu süzmekte fayda var.

bardakta mısır Bardakta Mısır Nasıl Yapılır?

10-15 dakika kadar suyun buharında ısınmasını bekleyin. Ardından mısırları bir kaseye boşaltın ve üzerine tereyağı ya da margarin dökerek karıştırmaya başlayın. Tabi işin püf noktası mısırların margarini eritecek kadar sıcak olmasında yatıyor. Bu nedenle su buharının çok olması gerekir. Mısırları suyla beraber de haşlayabilirsiniz ancak o zaman mısırlar yumuşadığı için pek güzel olmuyor.

3640353564 3a40a33677 o Bardakta Mısır Nasıl Yapılır?

Ardından kendi damak tadınıza göre tuz, karabiber, limon suyu, acı pul biber ve tercihen sarımsak tozu, bal ve parmesanı da ilave edip güzelce karıştırın. Ben sarımsak tozu, parmesan ve balı kullanmıyorum ama bu malzemeleri de isterseniz farklı seçeneklerle ekleyebilirsiniz. İlk denemeniz tam damak tanıdıza uygun olmayabilir ama zamanla hem mısırların sertlik – yumuşaklık değerlerini kendinize göre ayarlayabilir hem de değişik baharat ve soslar ile lezzetini arttırabilirsiniz.

mısır1 Bardakta Mısır Nasıl Yapılır?

Sıra geldi televizyon karşısına geçip mısırların keyfini çıkarmaya.

Afiyet olsun.

 


Aynı Kategorideki Diğer Yazılara Bakın: Yemek Tarifleri

Etiket: