Home » İslami - Dini Konular

Hz. Zülkarneyn Aleyhisselam HayatıGoogle

Submitted by on 16 Temmuz 2012 – 13:23No Comment

Hz. Zülkarneyn Peygamberin Hayatı,

Hz. Zülkarneyn Hayatı,

Hz. Zülkarneyn Hakkında Bilgi,

Hz. Zülkarneyn‘in peygamber mi, veli mi oldugu tam belli degildir. Kur’an-i Kerim‘de doguya ve batıya düzenledigi seferleri zikr edilmistir. Asil isminin Iskender olup düzenledigi seferlerden dolayi Iskender-i Zükarneyn nâmiyla anilmistir.

Kur’an-i Kerim‘de : « (Resulüm!) Sana Zülkarneyn hakkinda soru sorarlar. De ki: Size ondan bir hatira okuyacağım » buyurulmuştur. Âyette deginilen konu, rivayet edildigine göre, bir gün yahudilerin Mekke’ye gelip Peygamberimizin Tevratta bildirilen son peygamberin olup olmadigini ögrenmek istemeleri’dir. Bunun icin de Peygamberimize bir soru sormuslardir. Baska bir rivayete göre ise bu soruyu Mekke müsrikleri sormustur. Yahudilerin: ” Sen bize hep bizden ögrendigin Musa, Ibrahim ve Adem’den haber veriyorsun. Tevratta tek bir yerde bildirilen bir peygamber’den bildir” demeleri üzerine Peygamberimiz : « Bu kisi Zülkarneyn’dir» buyurmus ve bu âyet inmistir . Ibrahim aleyhisselam zamaninda yasayan Zülkarneyn Aleyhisselam onunla birlikte haccetti, elini öpüp duasini aldı.

Teyzesinin oglu olan Hz. Hizir’i ordusuna kumandan tâyin etti. Bir kavmin istegi üzerine Ye’cûc ve Me’cûc kavminin insanlara zarar vermemeleri icin tas ve demir’den bir sed yapti ve böylece Ye’cûc ve Me’cûc’un hapsetti . Bir rivayete göre bu dilekte bulunan kavim Türkler imis . Bu sed simdiki Cin seddi degildir. Ye’cûc ve Me’cûc kavimleri bu seddi kiyamete yakin delecekler (2. noktaya bakiniz). Hz. Zülkarneyn Asya ve Avrupa kitalarinâ hâkim oldu. Her tarafa Allah‘in emirlerini yayip, kâfirlerle savasip, mü’minlere güzel muâmelede bulundu. Medine ile Sam arasinda, Sam’a bes günlük bir mesafedeki Dûmet-ül Cendel denilen yerde vefat etti. Mekke’de veya yine o civarda Tehâme daginda defn edildi . Iskender isimli oldugu icin târihte gecen Iskender isimli bircok hükümdarin Hz. Zülkarneyn’in oldugu itiraf edilmistir. Bediüzzaman bu konu hakkinda mâlumat vermektedir : « Ehl-i tahkikin beyanina göre, hem Zülkarneyn ünvaninin isaretiyle, Yemen padisahlarindan Zülyezen gibi ‘zü’ kelimesiyle basliyan isimleri bulundugundan bu Zülkarneyn, Iskender-i Rumi degildir. Belki Yemen padisahlarindan birisidir ki, Hazret-i Ibrahimin zamaninda bulunmus ve Hazret-i Hizirdan ders almis. Iskender-i Rumi ise, miladdan tâkriben ücyüz sene evvel gelmis, Aristodan ders almis. Târih-i beseri, muntazaman surette ücbin seneye kadar gidiyor. Bu nâkis ve kisa târih nazari, Hazret-i Ibrahimin zamanindan evvel dogru olarak hükmedemiyor ».

Peygamberimiz (S.A.V.) buyurmustur ki : « İsmini duydugunuz kimselerden yeryüzünde dört kisi mâlik oldu. Mü’min olan ikisi, ikisi de kâfir idi. Mü’min olan ikisi, Zülkarneyn ile Süleyman idi. Kâfir olan ikisi de Nemrud ile Buhtunnasar idi. Besinci olarak yeryüzüne benim evlâdimdan biri yâni Mehdi mâlik olacaktir ». Kehf sûresinin 83-101 âyetleri Hz. Zülkarneyn’in kissasini anlatmaktadir. Genis mâlumat icin oraya bakiniz.

2. Ye’cûc ve Me’cûc

Peygamberimiz kiyamet alametlerinden biri olarak da Ye’cûc ve Me’cûc kavimlerinin yeryüzüne dagilmalarini ve her tarafa küfrü yaymalarindan bahsetmistir. Bu kavimler Hz. Nuh’un Yâfes isimli oglunun soyundandirlar. Yüzleri yassi, gözleri kücük, kulaklari cok büyük, boylari kisadir. Her birinin bin cocugu olur ve böylece sayilari insanlarin ve cinlerin sayisinin 90% kadardir. Kiyamete yakin bir zaman Hz. Zülkarneyn’in yaptigi seddi delip dünyaya yayilacaklardir.

————————————

hz.zülkarneyn kim  -hz zülkarneynin hayatı  -hz zülkarneyn peygamber  -hz zülkarneyn izle  -hz zülkarneyn türk mü  -hz. zülkarneyn hayatı  -hz. zülkarneyn’in seddi  -hz. zülkarneyn kimdir  -hz. zülkarneyn  -hz zülkarneyn yecüc mecüc  -hz. zülkarneyn peygamber midir  -hz.zülkarneyn peygamberin hayatı  -hz. zülkarneyn peygamber mi  -peygamberler tarihi hz zülkarneyn  -hz zülkarneyn peygamber  -hz zülkarneyn türk mü  -hz. zülkarneyn türk  -hz zülkarneyn türk müdür  -peygamberler tarihi hz zülkarneyn  -hz. zülkarneyn ve türkler  -hz.zülkarneyn iskender türe  -hz. zülkarneyn kimdir -hz. zülkarneyn hayatı -hz zülkarneyn -hz zülkarneyn türk mü -hz zülkarneyn izle -hz zülkarneyn peygamber -hz zülkarneyn yecüc mecüc -hz.zülkarneyn kim -hz zülkarneyn kısaca hayatı -hz. zülkarneyn ve türkler -h z . zülkarneyn a.s -hz.zülkarneyn ayetleri -hz zülkarneyn ayet -hz. zülkarneyn belgesel -hz. zülkarneyn bilge kağan -hz. zülkarneyn belgeseli -hz zülkarneyn hakkında bilgi -hz zülkarneyn filmi izle -hz zülkarneyn film -h.z zülkarneyn film izle -hz zülkarneyn filmi -hz. zülkarneyn hayatı -hz zülkarneyn hakkında bilgi -hz. zülkarneyn hakkında kısa bilgi -hz.zülkarneyn hayatı özeti -hz.zülkarneyn hayatı izle -hz zülkarneyn hikayesi -hz zülkarneyn kısaca hayatı -hz.zülkarneyn peygamberin hayatı -hz hızır ve zülkarneyn a.s -hz. süleyman hz. zülkarneyn -hz zülkarneyn in -hz. zülkarneyn’in hayatı -hz. zülkarneyn’in seddi -hz zülkarneyn in seddi nerede -hz zülkarneyn izle -hz zülkarneyn’in yaptığı sed -hz.zülkarneyn iskender türe -hz. zülkarneyn’in yaptigi seddi -hz. zülkarneyn’in seddi nerde -hz zülkarneyn ile ilgili ayetler -hz. zülkarneyn kimdir -hz.zülkarneyn kim -hz zülkarneyn kısaca hayatı -hz.zülkarneyn kimdi -hz.zülkarneyn kısa hayatı -hz. zülkarneyn-oğuz kağan -kuranda hz zülkarneyn -hz. zülkarneyn hakkında kısa bilgi -hz. zülkarneyn bilge kağan -hz zülkarneyn kıssası -hz.zülkarneyn mucizeleri -hz. zülkarneyn mesleği -hz. zülkarneyn mucizesi -hz zülkarneyn türk mü -hz zülkarneyn yecüc mecüc -hz. zülkarneyn peygamber midir -hz. zülkarneyn peygamber mi -hz zülkarneyn ve mayalar -hz. zülkarneyn’in seddi -hz.zülkarneyn ne zaman doğdu -h.z zülkarneyn nerede yaşamıştır -hz zülkarneyn seddi nerede -hz. zülkarneyn-oğuz kağan -hz. zülkarneyn ve oğuz kağan -hz. zülkarneyn yaptığı set -hz. zülkarneyn’in seddi nerde -hz. zülkarneyn’in seddinin -hz. süleyman hz. zülkarneyn -hz zülkarneyn seddi nerede -hz zülkarneyn seddi -hz. zülkarneyn uzay -hz. zülkarneyn ve türkler -hz.zülkarneyn ve yecüc mecüc -hz zülkarneyn video -hz. zülkarneyn ve oğuz kağan -h.z. zülkarneyn videosu -hz.zülkarneyn vasiyeti -hz.zülkarneyn hayatı video -hz hızır ve zülkarneyn a.s -hz ali ve zülkarneyn -hz zülkarneyn vikipedi -hz zülkarneyn yecüc mecüc -hz.zülkarneyn yecüc ve mecüc -hz. zülkarneyn yaptığı set -hz zülkarneyn’in yaptığı sed -hz. zülkarneyn’in yaptigi seddi -h.z zülkarneyn nerede yaşamıştır -hz. süleyman hz. zülkarneyn -hz.zülkarneyn ne zaman doğdu -hz. zülkarneyn 2012 –


Aynı Kategorideki Diğer Yazılara Bakın: İslami - Dini Konular

Etiket: